Pozvánky

Vianočný spev pre život 2017 16.12.2017
Bratislava

V sobotu 16. decembra 2017 o 16.00 hod. sa v Slovenskom rozhlase uskutoční tradičný koncert pre Nadáciu Výskum Rakoviny s Veľkým zborom donských kozákov. Hosťami koncertu budú recitátor Juraj Sarvaš a Bratislavský detský zbor s dirigentom Robertom Tišťanom. 

viac »

Piesne na teraz – Hurban a Bratislava 25.11.2017
Bratislava

Záverečný koncert Roka J. M. Hurbana 2017 v podaní Danubius Octet Singers, Juraja Sarvaša, Márie Schlosserovej a Jaroslava Pehala, diriguje Daniel Simandl. Nový evanjelický kostol, Legionárska ulica, Bratislava. Vstup voľný - vstupné dobrovoľné.

viac »

Vyšívaná história ECAV 31.10.2017 do 31.12.2017
Bratislava

ECAV na Slovensku, Spoločenstvo evanjelických žien a Slovenské národné divadlo pozývajú na výstavu 16 obrazov vyšitých k 500. výročiu reformácie v novej budove SND, Pribinova 17, Bratislava, na 3. poschodí. Môžete si ju pozrieť od 31. 10. do 31. 12. 2017 vždy hodinu pred predstavením a počas každého predstavenia.

viac »

Užitočné linky

10. ročník Cykloturistického maratónu Po stopách Martina Rázusa úspešný


Kde: Liptovský Mikuláš - Brezno - Banská Bystrica - Liptovský Mikuláš
Kedy: 20.08.2011 do 20.08.2011

Za krásneho počasia sa v sobotu 20. augusta 2011 stretlo na štarte jubilejného 10. ročníka Cykloturistického maratónu Po stopách Martina Rázusa 80 účastníkov, ku ktorým sa pridalo na Čertovici 10 členov CSK Ďumbier Brezno.

Po príhovoroch Alexandra Slafkovského, primátora mesta Liptovský Mikuláš, Vladimíra Ferenčíka, predsedu Spolku Martina Rázusa (SMR) a Jána Juráša, čestného predsedu spolku zavesili zástupcovia športovcov veniec na rodný dom Martina Rázusa. Po dôležitých organizačných informáciách duše podujatia Jána Bethera sa vydali cyklisti na 182 kilometrovú náročnú trasu sprevádzaní vozidlami Mestskej polície z Liptovského Mikuláša, Horskej služby Jasná so zdravotníkom a autobusom s prívesom na bicykle, ktorý mohli využiť menej zdatní účastníci na najnáročnejších úsekoch trasy. Vynikajúca bola spolupráca aj s mestskými políciami v Brezne, Banskej Bystrici a Ružomberku.

Medzi aktívnymi účastníkmi na bicykloch boli aj športovci z iných športov. Napríklad niekoľko stolných tenistov – medzi nimi aj najlepší stolný tenista okresu Liptovský Mikuláš Jozef Pilarčík, hráč 2. slovenskej ligy a tiež Miroslav Jurčo z Lipt. Hrádku, viacnásobný medailista z majstrovstiev sveta aj Európy v streľbe, najnovšie bronzový medailista z augustových  ME. Ten sa dokonca umiestnil v etape na Čertovicu na 3. mieste. Medzi účastníkmi bolo 5 žien. Najstarší účastník Pavol Rajniak má 69 rokov a prešiel celú trať 182 km. Účastníci podujatia boli z rôznych kútov Slovenska (Bratislava, Nitra, Oravy, Liptova, Spiša).

Na prvej zastávke pelotónu pri pomníku Martina Rázusa v Brezne (jeho pôsobisko v rokoch 1930 – 37), kde položili účastníci veniec, privítal účastníkov primátor mesta Brezno Jaroslav Demian a pozdravil evanjelický a. v. farár Vladimír Mako. Predseda Klubu Martina Rázusa Maroško Milan Kováčik pripomenul Rázusove diela, ktoré vznikli v Brezne (Júlia, Odkaz mŕtvych, Bombura a ďalšie). Za privítanie a občerstvenie sa poďakoval predseda SMR Vladimír Ferenčík.

Na cintoríne v Banskej Bystrici položili účastníci maratónu veniec na hrob Martina Rázusa, predseda SMR pripomenul 74. výročie jeho smrti (8. 8. 1937).

Po dobrom obede sa vydali cyklisti na ďalšiu cestu, cez Donovaly do Liptovského Mikuláša. Tam ich, pri pamätníku Martina Rázusa privítal primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.

V príjemnej nálade potom prebiehalo vyhodnotenie podujatia a oceňovanie úspešných pretekárov. 

 Finančné náklady spojené s organizáciou cyklomaratónu znášal Spolok Martina Rázusa s prispením mesta Liptovský Mikuláš, ŠK Leader Fox Bike, sponzori Verex-Elto a Jablonka Team Liptovský Mikuláš, ako aj účastníci podujatia vo forme štartovného (6 €).

 XI. ročník Cykloturistického maratónu Po stopách Martina Rázusa plánujú organizátori na sobotu 18. augusta 2012.

Výsledky súťažných etáp
Kráľová Lehota – vrch Čertovica (18 km) – 25 účastníkov
Liptovský Michal – Liptovský Mikuláš (18 km) – 17 účastníkov
sú v prílohe:

Výsledky súťažných etáp

História podujatia

Cykloturistický maratón Po stopách Martina Rázusa je jednou z nosných aktivít Spolku Martina Rázusa (založený 2002) v spolupráci s Mestom Liptovský Mikuláš a ŠK Leader Fox Bike Liptovský Mikuláš na tradičnej trase z Liptovského Mikuláša cez Čertovicu (1233 m n. m.), Brezno, Banskú Bystricu, Donovaly (795 m n. m.) do Liptovského Mikuláša. Počas doterajších 10. ročníkov sa ho zúčastnilo takmer 700 cyklistov zo všetkých kútov Slovenska, a to perfektne vybavených, ale aj na amatérskych strojoch. Nejde o víťazstvo, ide o účasť! Pravda, dostatočná fyzická kondícia a vhodné technické vybavenie sú podmienkou úspešnej účasti.

Občianske združenie Spolok Martina Rázusa (2002) sa hlási k odkazu významného slovenského spisovateľa, dramatika, básnika, publicistu, evanjelického kňaza, politika, rodáka z Vrbice, dnes súčasti Liptovského Mikuláša. Dalo si za cieľ propagovať stále aktuálne dedičstvo duchovnej, umeleckej i politickej práce Martina Rázusa, preniknutej demokratickým, humanistickým a  etickým posolstvom a úporným zápasom o presadenie poznanej pravdy.

Foto: Lucie Pádová; jj

Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie