Pozvánky

Aj čas vzácny prišel 09.12.2018
Žiilina

V druhú adventnú nedeľu (9.12.2018) v evanjelickom kostole v Žiline prednesie Folklórna skupina Mestečko krátke adventné pásmo "Aj čas vzácny prišel". Toto pásmo je zostavené z piesní Tranovského kancionála a súspírií Martina Rázusa. 

viac »

Pavel Šporcl – Vianoce 2018 10.12.2018
Bratislava

Popredný český huslista Pavel Šporcl sa vracia do Bratislavy s celkom novým vianočným programom a skvelými hosťami: sopranistkou Janou Šrejmou Kačírkovou, sólistkou Národného divadla v Prahe a dvojnásobnou držiteľkou ceny Thálie a harfistkou svetového renomé Janou Bouškovou, sólistkou Českej filharmónie.

viac »

Vianočný spev pre život 2018 16.12.2018
Bratislava

Vianočný spev pre život, koncert Veľkého zboru donských kozákov pre Nadáciu Výskum rakoviny bude mať svoje desiate pokračovanie vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave, a to v nedeľu 16. decembra 2018 o 16. hodine.

viac »

Užitočné linky

City of Leeds Youth Orchestra


Kde: Bratislava
Kedy: 16.07.2016

Na ďalšom z veľkých koncertov pre Nadáciu Výskum rakoviny na podporu 14. ročníka kampane Na kolesách proti rakovine vystúpil renomovaný Mládežnícky orchester mesta Leeds (CITY OF LEEDS YOUTH ORCHESTRA) z Veľkej Británie vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1 v Bratislave v sobotu 16. júla 2016 o 19.00 hod.
Koncert organizovali o. z. Ars ante portas a agentúra The Prague Concert Co. a bol súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016.

Medzi návštevníkmi koncertu sme uvítali aj Baroness Neville Rolfe, ministerku na ochranu intelektuálneho vlastníctva vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a zástupkyňu veľvyslanca Veľkej Británie v Slovenskej republike Mrs. Kimberly Gillingham, ktoré boli nadšené z umeleckého výkonu svojich krajanov a dali im to najavo aj pri stretnutí s dirigentom orchestra Dougie Scarfe-om. Koncert uviedla privítaním a poďakovaním prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická.

Osemdesiatpäť mladých umelcov vo veku 16 – 19 rokov nám prinieslo nielen krásnu hudbu, ale aj podporu kampani Na kolesách proti rakovine tým, že si pripli odznaky tejto kampane. Aj maestra Scarfe-ho odznakom ozdobila naša hosteska Ingrid priamo na pódiu. Sólista Koncertu pre marimba, skvelý muzikant Tom Prichard zase pomáhal cez prestávku pri zbierke pre Nadáciu Výskum rakoviny, podpisoval bulletiny a fotografoval sa s návštevníčkami koncertu. Prítomných očarila svojim výkonom aj speváčka Megan Holch v Piesni o Vilii z operety Veselá vdova Franza Lehára. Na sólovú pozíciu si vlastne len odskočila od svojho violončela, nakoľko bol vedúcou tejto skupiny nástrojov. Osobitnú zmienku si zaslúži dirigent Dougie Scarfe, za presné a presvedčivé pokyny, priateľský prístup k hráčom aj okoliu a mimoriadny fyzický výkon, keď poriadny čas dirigovania sa vyskytoval obidvoma nohami vo vzduchu.  Darmo, je to aktívny atlét-bežec.

Program koncertu:
Franz Lehár
: Veselá vdova, predohra
Emmanuel Sejourne
: Koncert pre marimbu
Bedřich Smetana:
Šárka, symfonická báseň z cyklu Má vlast
Josef
Suk: Meditácia na Staročeský chorál "Svatý Václave"
Franz
Lehár:  Pieseň o Vilji z operety  Veselá vdova
Peter Iljič Čajkovský:
Labutie jazero, 4. dejstvo

Nadšené publikum odmietalo pustiť skvelý orchester z podia, takže sa pridávalo. Najprv to bol úryvok zo  známej skladby Enigma Edwarda Elgara, potom sa predviedli traja bicisti v úvode ďalšej slávnej skladby Riverdance Billa Whelana. A keď publikum neprestávalo aplaudovať, ani keď dirigent ukazoval gestami, že treba ísť spať, orchester exceloval Pirátmi z Karibiku Klausa Badelta. Pritom záver skladby hrali všetci postojačky. Napokon všetkých uspokojilo a upokojilo nádherné Intermezzo z opery Cavaleria rusticana Pietra Mascagniho.

Napriek dlhej skúške pred koncertom, aj dva a pol hodinovému koncertu, dievčatá a chalani z orchestra ešte dlho po jeho skončení “vyvádzali” v zákulisí, navzájom si ďakovali a tlieskali, fotografovali sa a dirigent “vláčil” kontrabasy do nákladného auta. 

Ďakujeme našim britským priateľom, agentúre The Prague Concert, partnerom koncertu aj všetkým prispievateľom Nadácii Výskum rakoviny, výnos zo vstupného a zbierky dosiahol sumu 835 €.


Foto: Veronika Zahradníková

Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie