Pozvánky

Sláva šľachetným – 100 rokov ČSR 12.10.2018
Bratislava

Občianske združenie Ars ante portas a Spolok Martina Rázusa pripomenú významné výročie vzniku Česko-Slovenskej republiky slávnostným koncertom pod názvom Sláva šľachetným v piatok 12. októbra 2018 o 18.00 hod. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1 v Bratislave.

viac »

Donskí kozáci – Chváľte meno Hospodinovo 22.09.2018
Modra

Sólisti Veľkého zboru donských kozákov opäť navštívia Slovensko. Tento raz vystúpia s programom Chváľte meno Hospodinovo v Modre v sobotu 22. septembra 2018 o 18.00 hod. v Nemeckom evanjelickom kostole. 

viac »

Užitočné linky

City of Leeds Youth Orchestra


Kde: Bratislava
Kedy: 16.07.2016

Na ďalšom z veľkých koncertov pre Nadáciu Výskum rakoviny na podporu 14. ročníka kampane Na kolesách proti rakovine vystúpil renomovaný Mládežnícky orchester mesta Leeds (CITY OF LEEDS YOUTH ORCHESTRA) z Veľkej Británie vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1 v Bratislave v sobotu 16. júla 2016 o 19.00 hod.
Koncert organizovali o. z. Ars ante portas a agentúra The Prague Concert Co. a bol súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016.

Medzi návštevníkmi koncertu sme uvítali aj Baroness Neville Rolfe, ministerku na ochranu intelektuálneho vlastníctva vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a zástupkyňu veľvyslanca Veľkej Británie v Slovenskej republike Mrs. Kimberly Gillingham, ktoré boli nadšené z umeleckého výkonu svojich krajanov a dali im to najavo aj pri stretnutí s dirigentom orchestra Dougie Scarfe-om. Koncert uviedla privítaním a poďakovaním prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická.

Osemdesiatpäť mladých umelcov vo veku 16 – 19 rokov nám prinieslo nielen krásnu hudbu, ale aj podporu kampani Na kolesách proti rakovine tým, že si pripli odznaky tejto kampane. Aj maestra Scarfe-ho odznakom ozdobila naša hosteska Ingrid priamo na pódiu. Sólista Koncertu pre marimba, skvelý muzikant Tom Prichard zase pomáhal cez prestávku pri zbierke pre Nadáciu Výskum rakoviny, podpisoval bulletiny a fotografoval sa s návštevníčkami koncertu. Prítomných očarila svojim výkonom aj speváčka Megan Holch v Piesni o Vilii z operety Veselá vdova Franza Lehára. Na sólovú pozíciu si vlastne len odskočila od svojho violončela, nakoľko bol vedúcou tejto skupiny nástrojov. Osobitnú zmienku si zaslúži dirigent Dougie Scarfe, za presné a presvedčivé pokyny, priateľský prístup k hráčom aj okoliu a mimoriadny fyzický výkon, keď poriadny čas dirigovania sa vyskytoval obidvoma nohami vo vzduchu.  Darmo, je to aktívny atlét-bežec.

Program koncertu:
Franz Lehár
: Veselá vdova, predohra
Emmanuel Sejourne
: Koncert pre marimbu
Bedřich Smetana:
Šárka, symfonická báseň z cyklu Má vlast
Josef
Suk: Meditácia na Staročeský chorál "Svatý Václave"
Franz
Lehár:  Pieseň o Vilji z operety  Veselá vdova
Peter Iljič Čajkovský:
Labutie jazero, 4. dejstvo

Nadšené publikum odmietalo pustiť skvelý orchester z podia, takže sa pridávalo. Najprv to bol úryvok zo  známej skladby Enigma Edwarda Elgara, potom sa predviedli traja bicisti v úvode ďalšej slávnej skladby Riverdance Billa Whelana. A keď publikum neprestávalo aplaudovať, ani keď dirigent ukazoval gestami, že treba ísť spať, orchester exceloval Pirátmi z Karibiku Klausa Badelta. Pritom záver skladby hrali všetci postojačky. Napokon všetkých uspokojilo a upokojilo nádherné Intermezzo z opery Cavaleria rusticana Pietra Mascagniho.

Napriek dlhej skúške pred koncertom, aj dva a pol hodinovému koncertu, dievčatá a chalani z orchestra ešte dlho po jeho skončení “vyvádzali” v zákulisí, navzájom si ďakovali a tlieskali, fotografovali sa a dirigent “vláčil” kontrabasy do nákladného auta. 

Ďakujeme našim britským priateľom, agentúre The Prague Concert, partnerom koncertu aj všetkým prispievateľom Nadácii Výskum rakoviny, výnos zo vstupného a zbierky dosiahol sumu 835 €.


Foto: Veronika Zahradníková

Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie