Pozvánky

Krajina krásy 28.01.2019 do 30.04.2019
Liptovský Mikuláš

Putovná výstava Krajina krásy vychádza zo školského projektu, ktorý spája deti a mládež na celom svete. Projekt Ornamentálna mapa Slovenska je súčasťou medzinárodného integračného projektu Ornamentálna mapa sveta (Ornamental Map of the World), ktorý je zameraný na spoznávanie tradičných národných kultúr v kontexte ochrany svetového kultúrneho dedičstva. V pondelok 28. 1. 2019 na vernisáží výstavy uvidíte tradičné ornamenty, ako ich stvárnili deti z celého Slovenska spoločne s nádhernými krojmi, ktoré na túto príležitosť zapožičalo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši. Srdečne pozývame! 

viac »

Podujatia Art klubu v Kafe Scherz 01.01.2019 do 31.01.2021
Bratislava, Kafé Scherz

Art klub Kafé Scherz pozýva všetku kultúrychtivú verejnosť na svoje pravidelné podujatia v Kafé Scherz, Palisády 27 v Bratislave (zastávka trolejbusov 203 a 207 Partizánska), smerom na Hrad. Dramaturg Art večerov Ivan Kováč prosí o rezervovanie si miest mailom na adresu: artklubvecer@gmail.com. Program Art večerov budeme aktualizovať aj na tejto stránke.

viac »

Slavonics – dámske hudobné kvarteto 26.04.2019
Bratislava

Kvarteto Slavonics tvoria štyri klasicky vyškolené ženské hlasy s neslýchane širokým registrom od sopránu až po bas. Svieža skupina s neskrotnou chuťou a radosťou z muzicírovania. Slavonics majú sídlo v Brühlu a Brne. Projekt štyroch skúsených hudobníčok rovnakej krvnej skupiny s množstvom rôznych životných skúseností, ktoré svoje publikum nevyhnutne očaria a upútajú svojim kúzlom. Klasické tóny slovanskej hudby z pera Antonína Dvořáka, Leoša Janáčka, Bedřicha Smetanu a ďalších striedané s tanečným charakterom ľudovej hudby z Čiech, Moravy a Slovenska – to sú Slavonics.

viac »

Užitočné linky

El Camino Youth Orchestra 2017


Kde: Bratislava
Kedy: 30.06.2017

Ďalší veľký koncert pre Nadáciu Výskum Rakoviny sa uskutočnil vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1 v Bratislave v piatok, 30. jún 2017 o 19.00 hod. ako súčasť festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. pod organizačnou taktovkou o. z.  Ars ante portas a agentúry The Prague Concert Co.

Na koncerte vystúpil mládežnícky orchester El Camino Youth Symphony (USA). Dirigentom orchestra je Jindong Cai.
Na úvod pozdravila prítomných prezidentka Nadácie Výskum Rakoviny RNDr. Margita Klobušická, CSc. Potom sa udiala milá slávnosť priajatia ďalších dvoch osobností do Kruhu priateľov Nadácie Výskum Rakoviny. Viceprimátorka hlavného mesta SR MUDr. Iveta Plšeková výrazne podporuje činnsoť nadácie od svojho nástupu do funkcie, aktuálne bola ambasádorkou podujatia Na kolesách proti rakovine a Svetový deň výziev, v ktorom súťažili mestské časti Bratislavy Dúbravka a Karlova Ves, kde rozkrútia viac kolies proti rakovine a vyzbierajú viac príspevkov do zbierky NVR. Dr. Ján Holko, predseda Aspociácie športu pre všetkých SR spolupracuje s nadáciou od roku 1998 počas akcií Beh Terryho Foxa, Svetový deň výziev (World Challenge Day) aj Týždeň v pohybe (MOVE Week). Obaja noví členovia Kruhu sa za prijatie poďakovali a vyslovili záujem pokračovať v spolupráci.  
Potom už nastúpilo 123 členov El Camino Orchestra. Potešujúce bolo nielen veľké obsadenie pódia, ale aj hľadiska. A zážitok to bol veľký!!!  
Koncert sme uvádzali heslom: Americký orchester – čínsky dirigent – ruský program! Dramatugiu koncertu totiž tvorili diela veľkých ruských skladateľov.
Slávnostná predohra Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča naznačila, že to bude špičkové vystúpenie! Vrcholom programu bolo uvedenie Husľového koncert D dur Petra Iljiča Čajkovského vo famóznom podaní ruského huslistu, rodáka z Petrohradu, žijúceho v USA Davida Čerňavského (1978).
Nadšený ohlas publika ho „prinútil“ k prídavku.
Cez prestávku si vaicerí účastníci koncertu zakúpili malé propagačné predmety kampane Na kolesách proti rakovine a  prispievali do zbierkových pokladničiek.
Koncert vrcholil nádherne uvedenými Symfonickými tancami Sergeja Vasilieviča Rachmaninova.
Búrlivé ovácie, kytice a špeciálny dar Nadácie Výskum Rakoviny  maestrovi Jindong Caiovi – originálnu precízne vyzdobenú dvojačku – najprv predstavil majster slovenských hudobných nástrojov Rudolf Ciktatricis a potom ju odovzdala dirigentovi Margita Klobušická.
Nedalo sa ukončiť koncert bez prídavkov. Najprv zaznel slávny Galop Dmitrija Šostakoviča, potom Slovanský tanec č. 8 Antonína Dvořáka a keď ovácie neprestávali, predviedli sa mladí hudobníci nielen ako skvelí muzikanti, ale aj výborní zabávači v skladbe Mambo Leonarda Bernsteina. 
Hoci už bolo tesne pre 22. hodinou, okolo Davida Čerňavského sa zhŕklo ešte veľa záujemcov o jeho originálny podpis.  
Výnos zbierky dosiahol 426,75 €. 

Foto: Veronika Zahradníková  

 

Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie