Pozvánky

Légiovlak.SK v 9 mestách Slovenska 01.08.2017 do 28.09.2017
Žilina, Dolný Kubín, Poprad, Medzilaborce, Humenné, Košice, Zvolen, Nitra, Bratislava

Unikátny Légiovlak je vernou replikou legionárskeho vlaku – ešalónu z obdobia rokov 1918 – 1920. Expozícia Légiovlaku je určená pre odbornú i laickú verejnosť všetkých vekových kategórií, pamätníkov a ich potomkov, ale predovšetkým deti a mládež. Súčasťou výstavy je aj množstvo dobových dokumentov a artefaktov. Posádka vlaku v dobových uniformách sprevádza návštevníkov vlakom s odborným výkladom a vie pomôcť aj s dohľadaním predka – legionára. 

viac »

Vianočný spev pre život 2017 16.12.2017
Bratislava

V sobotu 16. decembra 2017 o 16.00 hod. sa v Slovenskom rozhlase uskutoční tradičný koncert pre Nadáciu Výskum Rakoviny s Veľkým zborom donských kozákov. Hosťami koncertu budú recitátor Juraj Sarvaš a Bratislavský detský zbor s dirigentom Robertom Tišťanom. Vstupenky na koncert budú v predaji v druhej polovici septembra.

viac »

Shenzhen Symphony Orchestra v Bratislave 26.09.2017
Bratislava

Unikátny koncert pripravujú občianske združenie Ars ante portas a agentúra Ergon Art na utorok 26. septembra 2017 o 19.00 hod. vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu. Vystúpi na ňom uznávaný čínsky symfonický orchester z mesta Šen-Čeň: Shenzhen Symphony Orchestra.

viac »

Užitočné linky

El Camino Youth Orchestra 2017


Kde: Bratislava
Kedy: 30.06.2017

Ďalší veľký koncert pre Nadáciu Výskum Rakoviny sa uskutočnil vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1 v Bratislave v piatok, 30. jún 2017 o 19.00 hod. ako súčasť festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2017. pod organizačnou taktovkou o. z.  Ars ante portas a agentúry The Prague Concert Co.

Na koncerte vystúpil mládežnícky orchester El Camino Youth Symphony (USA). Dirigentom orchestra je Jindong Cai.
Na úvod pozdravila prítomných prezidentka Nadácie Výskum Rakoviny RNDr. Margita Klobušická, CSc. Potom sa udiala milá slávnosť priajatia ďalších dvoch osobností do Kruhu priateľov Nadácie Výskum Rakoviny. Viceprimátorka hlavného mesta SR MUDr. Iveta Plšeková výrazne podporuje činnsoť nadácie od svojho nástupu do funkcie, aktuálne bola ambasádorkou podujatia Na kolesách proti rakovine a Svetový deň výziev, v ktorom súťažili mestské časti Bratislavy Dúbravka a Karlova Ves, kde rozkrútia viac kolies proti rakovine a vyzbierajú viac príspevkov do zbierky NVR. Dr. Ján Holko, predseda Aspociácie športu pre všetkých SR spolupracuje s nadáciou od roku 1998 počas akcií Beh Terryho Foxa, Svetový deň výziev (World Challenge Day) aj Týždeň v pohybe (MOVE Week). Obaja noví členovia Kruhu sa za prijatie poďakovali a vyslovili záujem pokračovať v spolupráci.  
Potom už nastúpilo 123 členov El Camino Orchestra. Potešujúce bolo nielen veľké obsadenie pódia, ale aj hľadiska. A zážitok to bol veľký!!!  
Koncert sme uvádzali heslom: Americký orchester – čínsky dirigent – ruský program! Dramatugiu koncertu totiž tvorili diela veľkých ruských skladateľov.
Slávnostná predohra Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča naznačila, že to bude špičkové vystúpenie! Vrcholom programu bolo uvedenie Husľového koncert D dur Petra Iljiča Čajkovského vo famóznom podaní ruského huslistu, rodáka z Petrohradu, žijúceho v USA Davida Čerňavského (1978).
Nadšený ohlas publika ho „prinútil“ k prídavku.
Cez prestávku si vaicerí účastníci koncertu zakúpili malé propagačné predmety kampane Na kolesách proti rakovine a  prispievali do zbierkových pokladničiek.
Koncert vrcholil nádherne uvedenými Symfonickými tancami Sergeja Vasilieviča Rachmaninova.
Búrlivé ovácie, kytice a špeciálny dar Nadácie Výskum Rakoviny  maestrovi Jindong Caiovi – originálnu precízne vyzdobenú dvojačku – najprv predstavil majster slovenských hudobných nástrojov Rudolf Ciktatricis a potom ju odovzdala dirigentovi Margita Klobušická.
Nedalo sa ukončiť koncert bez prídavkov. Najprv zaznel slávny Galop Dmitrija Šostakoviča, potom Slovanský tanec č. 8 Antonína Dvořáka a keď ovácie neprestávali, predviedli sa mladí hudobníci nielen ako skvelí muzikanti, ale aj výborní zabávači v skladbe Mambo Leonarda Bernsteina. 
Hoci už bolo tesne pre 22. hodinou, okolo Davida Čerňavského sa zhŕklo ešte veľa záujemcov o jeho originálny podpis.  
Výnos zbierky dosiahol 426,75 €. 

Foto: Veronika Zahradníková  

 

Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie