Pozvánky

Vyšívaná história ECAV 31.10.2017 do 31.12.2017
Bratislava

ECAV na Slovensku, Spoločenstvo evanjelických žien a Slovenské národné divadlo pozývajú na výstavu 16 obrazov vyšitých k 500. výročiu reformácie v novej budove SND, Pribinova 17, Bratislava, na 3. poschodí. Môžete si ju pozrieť od 31. 10. do 31. 12. 2017 vždy hodinu pred predstavením a počas každého predstavenia.

viac »

Piesne na teraz – Hurban a Bratislava 25.11.2017
Bratislava

Záverečný koncert Roka J. M. Hurbana 2017 v podaní Danubius Octet Singers, Juraja Sarvaša, Márie Schlosserovej a Jaroslava Pehala, diriguje Daniel Simandl. Nový evanjelický kostol, Legionárska ulica, Bratislava. Vstup voľný - vstupné dobrovoľné.

viac »

Vianočný spev pre život 2017 16.12.2017
Bratislava

V sobotu 16. decembra 2017 o 16.00 hod. sa v Slovenskom rozhlase uskutoční tradičný koncert pre Nadáciu Výskum Rakoviny s Veľkým zborom donských kozákov. Hosťami koncertu budú recitátor Juraj Sarvaš a Bratislavský detský zbor s dirigentom Robertom Tišťanom. 

viac »

Užitočné linky

Na svätého Mikuláša 2014


Kde: Bratislava, Hlavné námestie
Kedy: 05.12.2014

Tradičné benefičné podujatie pre Nadáciu Výskum rakoviny Na svätého Mikuláša prilákalo na Hlavné námestie množstvo divákov, i keď tých „mikulášskych“ bolo ťažko odlíšiť od bežných návštevníkov Vianočných trhov. K diferenciácii došlo až po príchode svätého Mikuláša a anjelmi a čertíkmi s košmi sladkostí a jabĺk.
Na úvod podujatia privítala všetkých návštevníkov prezidentka Nadácie Výskum rakoviny dr. Margita Klobušická a vyzvala ich na dobročinnosť - finančné príspevky, ktoré sa využijú na zakúpenie materiálov pre arteterapiu malých onkologických pacientov v nemocnici na Kramároch.  Potvrdila to aj pedagogička onkologického oddelenia Magda Bederková, ktorá podrobne vysvetlila, na čo použijú darované peniaze.
Potom  už „vyrazili“ do davu piati dobrovoľníci s kasičkami a darčekmi pre darcov, v podobe vianočných ozdôb na drevených štipcoch, výrobkoch to práve malých pacientov v rámci arteterapie (liečbe umením). Štyria z nich boli doktorandi Ústavu experimentálnej onkológie SAV a mali aj posilu v podobe kolegu až hen z Argentíny! Pre neho boli tradičné mikulášske postavy úplnou novinkou. 
A začal sa kultúrny program! Výborný mužský spevácky zbor Kúcané z Kútov, desať mocných chlapov v záhoráckych krojoch s krásnymi hlasmi, zaspieval niekoľko ľudových záhoráckych piesní, ale pravdaže aj kolied. Nechýbala ani vianočná poézia z vlastnej tvorby. 
Pre strednú a staršiu generáciu bolo príjemným prekvapením vystúpenie populárneho speváka Zdena Sychru, ktorý muž 12 rokov pravidelne vystupuje na benefičných podujatiach Nadácie Výskum rakoviny. Vyslúžil si zato členstvo v Kruhu priateľov Nadácie Výskum rakoviny, čestný diplom mu s poďakovaním za dlhoročnú podporu, odovzdala prezidentka nadácie dr. Klobušická.
Prekvapením bol aj príchod ešte stále primátora hlavného mesta SR Bratislava Milana Ftáčnika, ktorý predniesol mikulášsky pozdrav. potom pozval na pódium svätého Mikuláša so sprievodom a odovzdal mu plný kôš dobrôt pre dobré deti v publiku.
njeli a čertíci vbehli do publika a rozdávali deťom jablká a sladkosti. Tí najsmelší vystupovali po schodíkoch na pódium a keď pozdravili Mikuláša básňami a piesňami, ten ich obdaroval darčekmi. 
Vyvrcholením programu  bolo, ako už dlhé roky, vystúpenie skvelého nevidiaceho speváka-tenoristu Maroša Banga, ktorého uvádzala citlivým slovom jeho manželka, tiež nevidiaca Saša Bangová.
Prekvapením pre všetkých, ale zdalo sa, že najviac pre Maroša so Sašou, bol nástup 60 člennéhodámskeho speváckeho zboru z Elmbridge (Anglicko), ktorý zaspieval s Marošom záverečnú skladbu Tichá noc, svätá noc. Za odmenu dostala každá členka zboru od anjelov jabĺčko. A potom mal zbor vlastné, veľmi pôsobivé vystúpenie. 

O stave zbierky ešte nemám informácie, ale prvý pohľad do kasičiek nebudil veľký optimizmus. Škoda. 

Foto: Katarína Sedláková

Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie