Pozvánky

Piesne na teraz – Hurban a Bratislava 25.11.2017
Bratislava

Záverečný koncert Roka J. M. Hurbana 2017 v podaní Danubius Octet Singers, Juraja Sarvaša, Márie Schlosserovej a Jaroslava Pehala, diriguje Daniel Simandl. Nový evanjelický kostol, Legionárska ulica, Bratislava. Vstup voľný - vstupné dobrovoľné.

viac »

Vyšívaná história ECAV 31.10.2017 do 31.12.2017
Bratislava

ECAV na Slovensku, Spoločenstvo evanjelických žien a Slovenské národné divadlo pozývajú na výstavu 16 obrazov vyšitých k 500. výročiu reformácie v novej budove SND, Pribinova 17, Bratislava, na 3. poschodí. Môžete si ju pozrieť od 31. 10. do 31. 12. 2017 vždy hodinu pred predstavením a počas každého predstavenia.

viac »

Vianočný spev pre život 2017 16.12.2017
Bratislava

V sobotu 16. decembra 2017 o 16.00 hod. sa v Slovenskom rozhlase uskutoční tradičný koncert pre Nadáciu Výskum Rakoviny s Veľkým zborom donských kozákov. Hosťami koncertu budú recitátor Juraj Sarvaš a Bratislavský detský zbor s dirigentom Robertom Tišťanom. 

viac »

Užitočné linky

Nájdi svoju nádej – štart do roku 2016


Kde: Bratislava
Kedy: 11.01.2016

V pondelok 11. januára 2016 zaplnili priatelia obľúbenej speváčky Evy Márie Uhríkovej Kafé Scherz, aby si pripomenuli nedožité 60. výročie jej narodenia a zároveň odštartovali 14. ročník kampane Na kolesách proti rakovine, na rozbehnutí ktorej mala v roku 2003 Eva Mária veľkú zásluhu. Z jej iniciatívy napísali Ján Baláž a Kamil Peteraj pieseň Nájdi svoju nádej, ktorá sa stala hymnou tejto celoslovenskej kampane. A jej názov dal aj názov tohto spomienkového podujatia.
Tu si kliknite: 
Pieseň Nájdi svoju nádej

O úvod sa tradične postaral dramaturg Artklubu v Kafé Scherz Ivan Kováč precíteným recitovaním básní Jána Buzzásyho. Recitátora pôsobivo sprevádzal na klavíri Igor Bázlik. Prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická si pospomínala na množstvo „kolieskových“ programov v réžii Evy Márie a zvlášť na ňu, ako výnimočne dobrého človeka. Svoju spomienku zavŕšila zapálením sviečky na počesť Evy Márie. Ján Juráš potom uviedol blok spomienok a vystúpení umelcov, ktorí sa zúčastnili aj na úvodnom koncerte Nájdi svoju nádej 6. mája 2003 v preplnenej Veľkej sále Istropolisu. Každý nich uviedol svoje vystúpenie spomienkou na Evu Máriu, pričom na plátne sa objavovali fotografie zo spomínaného koncertu 2003.
Igor Bálik zahral na klavíri svoju skladbu Spomienka na máj, ktorú ilustrovali súkromné fotografie Evy Márie z mladších čias. Miro Švába zaspieval slávnu pieseň Leonarda Cohena Halleluja s vlastným textom.Ľuboš Virág zaspieval taliansku pieseň L´ Appuntamento a „pustil“ aj svoj duet s Evou Máriou, pričom bol očividne dojatý. Krátke, ale emotívne boli príhovory Andrey Fischer, krstnej dcéry Evy Márie a jej manželaOtto Weitera. Pieseň Život je veľká voda uviedli Karol Malý (spev a gitara) a Pavel Zajáček (klavír). Veľmi pôsobivo uviedla svoju pieseň Ráno v daždi speváčka a klaviristka Adriena Bartošová. Život za to stál, deklaroval vo svojej spomienkovej piesni Zdeno Sychra  a s podobnou témou, piesňou Žiť zato stálo vystúpil aj Dušan Grúň. Hudobný skladateľ a klavirista Pavel Šindler zahral svoju skladbu Nocturno pre lásku, pričom jeho priateľský vzťah s Evou Máriou dokumentovala ich fotografia v objatí na plátne. Vyvrcholením tohto bloku bolo video so živým vystúpením Evy Márie v relácii Návraty.
Ján Juráš predstavil históriu, ciele a programy kampane Na kolesách proti rakovine v roku 2016. Do zapojenia sa do kampane nás vyzval zo záznamu Radovan Kaufman, paralympijský víťaz zo Sydney 2000 v cyklistickom šprinte, ktorý stál pri začiatkoch kampane v roku 2003, kým v júni toho roku neodišiel na nebeské cyklodromy.
Ďakujeme všetkým účinkujúcim, majiteľovi Kafé Scherz pánovi Martinovi Kamenskému, dramaturgovi umeleckých večerov Ivanovi Kováčovi a jeho spolupracovníčkam, aj pánovi Pavlovi Makovínymu, ktorý dal podujatiu ten správny zvuk.

Foto: Veronika Zahradníková

 

Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie