Pozvánky

Vyšívaná história ECAV 31.10.2017 do 31.12.2017
Bratislava

ECAV na Slovensku, Spoločenstvo evanjelických žien a Slovenské národné divadlo pozývajú na výstavu 16 obrazov vyšitých k 500. výročiu reformácie v novej budove SND, Pribinova 17, Bratislava, na 3. poschodí. Môžete si ju pozrieť od 31. 10. do 31. 12. 2017 vždy hodinu pred predstavením a počas každého predstavenia.

viac »

Piesne na teraz – Hurban a Bratislava 25.11.2017
Bratislava

Záverečný koncert Roka J. M. Hurbana 2017 v podaní Danubius Octet Singers, Juraja Sarvaša, Márie Schlosserovej a Jaroslava Pehala, diriguje Daniel Simandl. Nový evanjelický kostol, Legionárska ulica, Bratislava. Vstup voľný - vstupné dobrovoľné.

viac »

Vianočný spev pre život 2017 16.12.2017
Bratislava

V sobotu 16. decembra 2017 o 16.00 hod. sa v Slovenskom rozhlase uskutoční tradičný koncert pre Nadáciu Výskum Rakoviny s Veľkým zborom donských kozákov. Hosťami koncertu budú recitátor Juraj Sarvaš a Bratislavský detský zbor s dirigentom Robertom Tišťanom. 

viac »

Užitočné linky

Orange County School of the Arts Symphony Orchestra


Kde: Bratislava
Kedy: 21.06.2015

V prvý letný deň tohto roku, teda 21. júna 2015 sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutočnil prvý koncert z cyklu letných benefičných koncertov pre Nadáciu Výskum rakoviny.  Vystúpil jedinečný mládežnícky symfonický orchester  z „Pomarančového okresu“ v južnej Kalifornii,  USA – Orange County School of the Arts Symphony Orchestra.
Na 80% (škoda) naplnená koncertná sála s napätím očakávala umelecký výkon tohoto známeho telesa.
Na úvod sa nastúpenému orchestru aj publiku prihovoril v slovenčine aj angličtine ekonomický atašé Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Slovenskej republike Dominic Nguyen.
Rovnakých adresátov mali aj slová prezidentky Nadácie Výskum rakoviny Margity Klobušickej, ktorá priblížila činnosť nadácie a poďakovala sa všetkým, ktorí sa chystali prispieť do zbierkových kasičiek.
Pre každého darcu boli pripravené sladké pomaranče od sponzora, spoločnosti Chemstar.
Manažér nadácie a organizátor koncertu Ján Juráš sa poďakoval aj všetkým podporovateľom koncertu. V prvom rade agentúre The Prague Concert a Bratislavskému kultúrnemu a informačnému stredisku, ktoré koncerty zaradilo do programu festivalu Kultúrne leto – Hradné slávnosti Bratislava 2015, ako aj spoločnostiam  Amicalis, Chemstar, Coca Cola HBC Slovenská republika a mediálnym partnerom časopisom in.ba a Bratislavský kuriér.
Hudobnými darčekmi pre návštevníkov všetkých štyroch koncertov prispeli agentúra The Prague Concert, SOZA, Hudobný fond, Hudobné centrum  a o. z. Ars ante portas.

Potom už orchester pod vedením koncertného majstra, mladého potomka ruských rodičov Daniela Areckina, naladil nástroje a spolu s obecenstvo privítal skvelého, charizmatického dirigenta Christophera Russella. Jeho umelecký, ale aj fyzický výkon (chvíľami sa akoby vznášal nad pódiom) udržal počas celého koncertu 70 mladých členov orchestra v plnom sústredení a tí podali vysoko profesionálny výkon vo všetkých skladbách.
A nadšené obecenstvo to aj dokázalo primerane odmeniť búrlivými ováciami, čím si „vynútilo“ tri prídavky.
Potešilo, ako boli v zákulisí maestro Russel, Daniel Areckin aj ďalší mladí umelci potešení odozvou publika, čo vyvrcholilo poznámkou: Slovensko objavilo nás a my sme objavili Slovensko.
Podobne dirigent uviedol prvý prídavok, známu skladbu J. Ph. Sousu Hands Across the Sea (Ruky ponad more), že chcú ňou podať a podávať ruku Slovensku ponad more.

Program koncertu:
Bohuslav Martinů: Intermezzo pre veľký orchester  H 330
Joseph Haydn: Symfónia č. 100 G dur Vojenská                                        
Charles Ives: Decoration Day / Deň Obetí vojny
Dmitrij Šostakovič: Symfónia č. 9 Es dur, Op. 70

Prídavky:
John Philip Sousa: Hands Across the Sea
Antonín Dvořák: Slovanský tanec č. 8, op. 46  
Johann Strauss syn: Unter Donner und Blitz (Pod hromom a bleskom)

Výťažok zbierky dosiahol sumu 445 €. Ďakujeme.

Foto: Veronika Zahradníková

Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie