Pozvánky

Koncert duchovnej hudby v Prahe 21.01.2019
Praha

Na koncert duchovnej hudby nás pozýva Společnost pro duchovní hudbu. Koncert sa uskutoční v pondelok, 21. januára 2019 o 17.00 hod. v Kostele Panny Marie pod řetězem. 

viac »

Podujatia Art klubu v Kafe Scherz 01.01.2019 do 31.01.2021
Bratislava, Kafé Scherz

Art klub Kafé Scherz pozýva všetku kultúrychtivú verejnosť na svoje pravidelné podujatia v Kafé Scherz, Palisády 27 v Bratislave (zastávka trolejbusov 203 a 207 Partizánska), smerom na Hrad. Dramaturg Art večerov Ivan Kováč prosí o rezervovanie si miest mailom na adresu: artklubvecer@gmail.com. Program Art večerov budeme aktualizovať aj na tejto stránke.

viac »

Užitočné linky

Princeton University Orchestra


Kde: Bratislava
Kedy: 01.02.2017

Koncert pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine (4. február) so zbierkou pre Detskú onkológiu na Kramároch organizovali o. z. Ars ante portas a Nadácia Výskum Rakoviny v stredu 1. februára 2017 o 18.00 hod. vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Na organizácii koncertu sa podieľali aj agentúry TERIS (Česko) a Perform America (USA).

 Na koncerte vystúpil vynikajúci symfonický orchester Princeton University Orchestra (USA). Dirigentom orchestra je už 39 sezón Michael Pratt!!! Paradoxom je, že súbor desiatok mladých nadšených hudobníkov oslávil vlani 120. výročia založenia! Svoj prvý koncert uviedol orchester 13. februára 1896 v Alexander Hall. Pravda, to bol ešte súbor profesionálnych hudobníkov, študentským orchestrom sa stal na začiatku 20. storočia.

Zaujímavá je história vystúpenia Princeton University Orchestra v Bratislave. V roku 2007, konkrétne 2. februára účinkoval orchester vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine!!! Skvelý program (Ludwig van Beethoven, Antonín Dvořák, Sergej Prokofiev, Aaron Copland) nahral Slovenský rozhlas a vedenie orchestra venovalo nahrávku Nadácii Výskum Rakoviny, potom ju vydavateľstvo AGNETÚRA AP PROJEKT vydalo v licencii Slovenského rozhlasu pod názvom Princeton University Orchestra LIVE IN Bratislava – Supporting Slovak Cancer Research Foundation.

Aj pre svoje druhé bratislavské vystúpenie pripravil Pratt atraktívny európsko-americký program, ktorý sa stretol s nadšeným ohlasom publika. 
Samuel Barber (1910 – 1981): Predohra ku Škole kletieb
Hector Berlioz (1803 – 1869): Romeo a Júlia, tri časti z dramatickej symfónie
George Gershwin (1898 – 1937): Symfonické obrázky z opery Porgy a Bess
Igor Fjodorovič Stravinskij (1882 – 1971): Vták Ohnivák, suita

V úvode koncertu priblížila prezidentka Nadácie Výskum Rakoviny RNDr. Margita Klobušická, CSc. význam Svetového dňa boja proti rakovine a informovala o zvýšených aktiviách nadácie počas najbližších týždňov, ktoré vyvrcholia podujatiami ku Dňu výskumu rakoviny 7. marca. Veľmi zaujímavý bol príhovor viceprimátorky hlavného mesta SR Bratislavy MUDr. Ivety Plšekovej, ktorá v ňom nezaprela svoje povolanie lekárky a zdôraznila význam prevencie v ochrane pred rakovinou. Veľmi emotívne sa publiku prihovoril dirigent orchestra Michael Pratt, ktorý pripomenul vystúpenie svojho orchestra v Bratislave pri rovnakej príležitosti pred desiatimi rokmi a vyslovil potešenie, že on a jeho mladí hudobníci dnes prispejú k boju proti rakovine. Margita Klobušická mu odozdala dar nadácia, originálnu slovenskú dvojačku, nádherne vyrezávanú. 
Cez prestávku podpisoval Michael Pratt CD s nahrávkou koncertu Princeton University Orchestra 2007.
Výnos zbierky pre Detskú onkológiu dosiahol 609,70 €. Ďakujeme! 

Text: Ján Juráš
Foto: Michal Gschwandtner

 

Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie