Pozvánky

Ulster Youth Orchestra 22.08.2018
Bratislava

Deväťdesiat mladých hudobníkov vo veku 14 – 23 rokov, združených v Ulster Youth Orchestra zo Severného Írska vystúpi na benefičnom koncerte pre Nadáciu Výskum Rakoviny vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v stredu 22. augusta 2018 o 19. hodine. Mladí vynikajúci, nadšení hudobníci a atraktívny program dávajú záruku výborného hudobného a spoločenského zážitku.

viac »

Sláva šľachetným – 100 rokov ČSR 12.10.2018
Bratislava

Občianske združenie Ars ante portas a Spolok Martina Rázusa pripomenú významné výročie vzniku Česko-Slovenskej republiky slávnostným koncertom pod názvom Sláva šľachetným v piatok 12. októbra 2018 o 18.00 hod. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1 v Bratislave.

viac »

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrasi 12.09.2018
Bratislava

Po troch rokoch, po veľkom úspechu, sa vracia na pódium Veľkého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu v Bratislave vynikajúci 100-členný orchester Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrasi (Turkish National Youth Philharmonic Orchestra, Turecká národná mládežnícka filharmónia).

viac »

Užitočné linky

UC Berkeley Symphony Orchestra


Kde: Bratislava
Kedy: 01.06.2014

UC Berkeley Symphony Orchestra (Symfonický orchester Kalifornskej univerzity v Berkeley) je popredné univerzitné hudobné teleso v Spojených štátoch a medzi kultúrnymi inštitúciami západného pobrežia má vynikajúcu povesť. UCBSO bol založený v roku 1923, tento rok vystupuje osemnástu sezónu pod vedením dirigenta Davida Milnesa. V rámci sezóny absolvuje 15 až 18 koncertov, do jeho repertoáru patria hudobné diela od baroku po súčasnosť so zvláštnym dôrazom na hudbu 20. a 21. storočia. Orchester je liahňou celých generácií hudobníkov, skladateľov a hudobných vedcov. Členovia orchestra absolvujú na známych hudobných školách a konzervatóriách, ako sú Julliard School, Eastman School of Music, Peabody Institute a Manhattan School of Music. Vystupujú s vynikajúcimi hudobnými súbormi, spomedzi všetkých spomeňme orchester Concertgebouw, National Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra a nové hudobné telesá v Spojených štátoch, ako sú Alarm Will Sound, International Contemporary Ensemble a Yarn/Wire. Členovia orchestra sú nielen špičkoví hudobníci, ale aj absolventi a prvotriedni profesionáli v odboroch ako je história, angličtina, fyzika, inžinierstvo a počítačová veda.

Hudobná slávnosť vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu sa začala príhovorom prezidentky Nadácie Výskum rakoviny dr. Margity Klobušickej, ktorá prítomných privítala na koncerte a poďakovala za finančnú aj morálnu podporu nadácie. 
Troch jubilantov z orchestra - Lukasa Whaley-Mayda (21), Rachel Lee (20) a Maxwella Eady (22) - v Deň detí pozdravilo nielen publikum, ale hlavne malá Natálka Čierniková, ktorá im odovzdala darčeky: krojované bábiky z ÚĽUV-u.
Ján Juráš vyzval prítomné deti do 15 rokov, aby si po koncerte prevzali darčeky, knihy a hudobné nahrávky. Darcami boli spisovateľka Petra Nagyová Džerengová a o. z. Ars ante portas. Účastníci koncertu, ktorí plánujú navštíviť všetky štyri koncerty si zase mohli po koncerte dať opečiatkovať svoje miestenky, ktoré budú, spolu s miestnekami z ďalších koncertov, podkaldom pre získanie hodnotnej hudobnej nahrávky na CD (darcovia The Prague Concert, Hudobné centrum, Hudobný fond, SOZA).    

A potom už predviedol 93-členný orchester s dirigentom Davidom Milnesom skvelé vystúpenie s programom: 

Aaron Copland: Apalačská jar  
George Gershwin: Američan v Paríži   
Camille Saint-Saëns: Symfónia č. 3 c-mol „Organová“, Op. 78

Po neutíchajúcich ováciách obecenstva uviedol David Milnes na dirigentské pódium svoju asistentku Jane Kim. Pod jej taktovkou zahral orchester dva prídavky, predohru k opere Gioachina Rossiniho Barbier zo Sevilly a nádhernú skladbu Nimrod (z Enigma Variations) Edwarda Elgara. 

Na fotogenických tvárach a postavách členov orchestra si zahýrila Veronika Zahradníková. 


Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie