Pozvánky

Vianočný spev pre život 2018 16.12.2018
Bratislava

Vianočný spev pre život, koncert Veľkého zboru donských kozákov pre Nadáciu Výskum rakoviny bude mať svoje desiate pokračovanie vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave, a to v nedeľu 16. decembra 2018 o 16. hodine.

viac »

Užitočné linky

UC Berkeley Symphony Orchestra


Kde: Bratislava
Kedy: 01.06.2014

UC Berkeley Symphony Orchestra (Symfonický orchester Kalifornskej univerzity v Berkeley) je popredné univerzitné hudobné teleso v Spojených štátoch a medzi kultúrnymi inštitúciami západného pobrežia má vynikajúcu povesť. UCBSO bol založený v roku 1923, tento rok vystupuje osemnástu sezónu pod vedením dirigenta Davida Milnesa. V rámci sezóny absolvuje 15 až 18 koncertov, do jeho repertoáru patria hudobné diela od baroku po súčasnosť so zvláštnym dôrazom na hudbu 20. a 21. storočia. Orchester je liahňou celých generácií hudobníkov, skladateľov a hudobných vedcov. Členovia orchestra absolvujú na známych hudobných školách a konzervatóriách, ako sú Julliard School, Eastman School of Music, Peabody Institute a Manhattan School of Music. Vystupujú s vynikajúcimi hudobnými súbormi, spomedzi všetkých spomeňme orchester Concertgebouw, National Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra a nové hudobné telesá v Spojených štátoch, ako sú Alarm Will Sound, International Contemporary Ensemble a Yarn/Wire. Členovia orchestra sú nielen špičkoví hudobníci, ale aj absolventi a prvotriedni profesionáli v odboroch ako je história, angličtina, fyzika, inžinierstvo a počítačová veda.

Hudobná slávnosť vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu sa začala príhovorom prezidentky Nadácie Výskum rakoviny dr. Margity Klobušickej, ktorá prítomných privítala na koncerte a poďakovala za finančnú aj morálnu podporu nadácie. 
Troch jubilantov z orchestra - Lukasa Whaley-Mayda (21), Rachel Lee (20) a Maxwella Eady (22) - v Deň detí pozdravilo nielen publikum, ale hlavne malá Natálka Čierniková, ktorá im odovzdala darčeky: krojované bábiky z ÚĽUV-u.
Ján Juráš vyzval prítomné deti do 15 rokov, aby si po koncerte prevzali darčeky, knihy a hudobné nahrávky. Darcami boli spisovateľka Petra Nagyová Džerengová a o. z. Ars ante portas. Účastníci koncertu, ktorí plánujú navštíviť všetky štyri koncerty si zase mohli po koncerte dať opečiatkovať svoje miestenky, ktoré budú, spolu s miestnekami z ďalších koncertov, podkaldom pre získanie hodnotnej hudobnej nahrávky na CD (darcovia The Prague Concert, Hudobné centrum, Hudobný fond, SOZA).    

A potom už predviedol 93-členný orchester s dirigentom Davidom Milnesom skvelé vystúpenie s programom: 

Aaron Copland: Apalačská jar  
George Gershwin: Američan v Paríži   
Camille Saint-Saëns: Symfónia č. 3 c-mol „Organová“, Op. 78

Po neutíchajúcich ováciách obecenstva uviedol David Milnes na dirigentské pódium svoju asistentku Jane Kim. Pod jej taktovkou zahral orchester dva prídavky, predohru k opere Gioachina Rossiniho Barbier zo Sevilly a nádhernú skladbu Nimrod (z Enigma Variations) Edwarda Elgara. 

Na fotogenických tvárach a postavách členov orchestra si zahýrila Veronika Zahradníková. 


Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie