Pozvánky

Pietny akt pri pomníku Milana Rastislava Štefánika 04.05.2018
Bratislava

Pietny akt položenia vencov ku pomníku M. R. Štefánika pri príležitosti 99. výročia jeho tragickej smrti bude v piatok 4. mája 2018 o 19.00 hod.  

viac »

ARS ORGANI NITRA 2018 29.04.2018 do 27.04.2018
NItra

ARS ORGANI NITRA 2018 sa začína! 29. apríl – 27. máj Už čoskoro sa Nitra stane svedkom kvalitnej organovej hudby, ktorá zaznie v rámci koncertov 11. ročníka medzinárodného organového festivalu ARS ORGANI NITRA. Svojím priaznivcom organizátori festivalu sprostredkujú nevšedné umelecké zážitky v podaní organových virtuózov nielen zo Slovenska, ale aj z Nemecka, Rakúska a Rumunska. 

viac »

TABANCURA de CHILE – chlapčenský zbor 17.05.2018
Bratislava

Jedinečný zážitok čaká návštevníkov koncertu čilského chlapčenského zboru TABANCURA de CHILE vo štvrtok 17. mája 2018 o 18.00 hod. vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave.

viac »

Užitočné linky

UC Berkeley Symphony Orchestra


Kde: Bratislava
Kedy: 01.06.2014

UC Berkeley Symphony Orchestra (Symfonický orchester Kalifornskej univerzity v Berkeley) je popredné univerzitné hudobné teleso v Spojených štátoch a medzi kultúrnymi inštitúciami západného pobrežia má vynikajúcu povesť. UCBSO bol založený v roku 1923, tento rok vystupuje osemnástu sezónu pod vedením dirigenta Davida Milnesa. V rámci sezóny absolvuje 15 až 18 koncertov, do jeho repertoáru patria hudobné diela od baroku po súčasnosť so zvláštnym dôrazom na hudbu 20. a 21. storočia. Orchester je liahňou celých generácií hudobníkov, skladateľov a hudobných vedcov. Členovia orchestra absolvujú na známych hudobných školách a konzervatóriách, ako sú Julliard School, Eastman School of Music, Peabody Institute a Manhattan School of Music. Vystupujú s vynikajúcimi hudobnými súbormi, spomedzi všetkých spomeňme orchester Concertgebouw, National Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra a nové hudobné telesá v Spojených štátoch, ako sú Alarm Will Sound, International Contemporary Ensemble a Yarn/Wire. Členovia orchestra sú nielen špičkoví hudobníci, ale aj absolventi a prvotriedni profesionáli v odboroch ako je história, angličtina, fyzika, inžinierstvo a počítačová veda.

Hudobná slávnosť vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu sa začala príhovorom prezidentky Nadácie Výskum rakoviny dr. Margity Klobušickej, ktorá prítomných privítala na koncerte a poďakovala za finančnú aj morálnu podporu nadácie. 
Troch jubilantov z orchestra - Lukasa Whaley-Mayda (21), Rachel Lee (20) a Maxwella Eady (22) - v Deň detí pozdravilo nielen publikum, ale hlavne malá Natálka Čierniková, ktorá im odovzdala darčeky: krojované bábiky z ÚĽUV-u.
Ján Juráš vyzval prítomné deti do 15 rokov, aby si po koncerte prevzali darčeky, knihy a hudobné nahrávky. Darcami boli spisovateľka Petra Nagyová Džerengová a o. z. Ars ante portas. Účastníci koncertu, ktorí plánujú navštíviť všetky štyri koncerty si zase mohli po koncerte dať opečiatkovať svoje miestenky, ktoré budú, spolu s miestnekami z ďalších koncertov, podkaldom pre získanie hodnotnej hudobnej nahrávky na CD (darcovia The Prague Concert, Hudobné centrum, Hudobný fond, SOZA).    

A potom už predviedol 93-členný orchester s dirigentom Davidom Milnesom skvelé vystúpenie s programom: 

Aaron Copland: Apalačská jar  
George Gershwin: Američan v Paríži   
Camille Saint-Saëns: Symfónia č. 3 c-mol „Organová“, Op. 78

Po neutíchajúcich ováciách obecenstva uviedol David Milnes na dirigentské pódium svoju asistentku Jane Kim. Pod jej taktovkou zahral orchester dva prídavky, predohru k opere Gioachina Rossiniho Barbier zo Sevilly a nádhernú skladbu Nimrod (z Enigma Variations) Edwarda Elgara. 

Na fotogenických tvárach a postavách členov orchestra si zahýrila Veronika Zahradníková. 


Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie