Pozvánky

Vianočný spev pre život 2017 16.12.2017
Bratislava

V sobotu 16. decembra 2017 o 16.00 hod. sa v Slovenskom rozhlase uskutoční tradičný koncert pre Nadáciu Výskum Rakoviny s Veľkým zborom donských kozákov. Hosťami koncertu budú recitátor Juraj Sarvaš a Bratislavský detský zbor s dirigentom Robertom Tišťanom. Vstupenky na koncert budú v predaji v druhej polovici septembra.

viac »

Légiovlak.SK v 9 mestách Slovenska 01.08.2017 do 28.09.2017
Žilina, Dolný Kubín, Poprad, Medzilaborce, Humenné, Košice, Zvolen, Nitra, Bratislava

Unikátny Légiovlak je vernou replikou legionárskeho vlaku – ešalónu z obdobia rokov 1918 – 1920. Expozícia Légiovlaku je určená pre odbornú i laickú verejnosť všetkých vekových kategórií, pamätníkov a ich potomkov, ale predovšetkým deti a mládež. Súčasťou výstavy je aj množstvo dobových dokumentov a artefaktov. Posádka vlaku v dobových uniformách sprevádza návštevníkov vlakom s odborným výkladom a vie pomôcť aj s dohľadaním predka – legionára. 

viac »

Shenzhen Symphony Orchestra v Bratislave 26.09.2017
Bratislava

Unikátny koncert pripravujú občianske združenie Ars ante portas a agentúra Ergon Art na utorok 26. septembra 2017 o 19.00 hod. vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu. Vystúpi na ňom uznávaný čínsky symfonický orchester z mesta Šen-Čeň: Shenzhen Symphony Orchestra.

viac »

Užitočné linky

Shenzhen Symphony Orchestra v Bratislave

Kde: Bratislava
Kedy: 26.09.2017

Shenzhen Symphony Orchestra
Utorok, 26. september 2017, 19.00 hod.
Slovenský rozhlas Bratislava
Dirigent: Daye Lin
Pipa: Hongyan Zhang
Violončelo: Liwei Qin

Unikátny koncert pripravujú občianske združenie Ars ante portas a agentúra Ergon Art na utorok 26. septembra 2017 o 19.00 hod. vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu. Vystúpi na ňom uznávaný čínsky symfonický orchester z mesta Šen-Čeň: Shenzhen Symphony Orchestra.

Unikátny je aj čínsko-anglicko-ruský program:

Zhou Long (1953): King Chu Doffs His Armour for Pipa and orchestra
(Kráľ Chu skladá brnenie)                                

Edward Elgar (1857 – 1934): Koncert pre violončelo e mol, Op. 85  
Adagio; Moderato
Lento; Allegro molto
Adagio
Allegro; Moderato; Allegro; ma non troppo; poco piu lento; Adagio

Sergej Vasiljevič Rachmaninov (1873 – 1943): Symfonické tance, op. 45
Non allegro
Andante con moto (Tempo di valse)
Lento assai – Allegro vivace

Pipa = čínska lutna

Šen-Čen je sub-provinčné mesto v provincii Guangdong v južnej Číne, severne od Hongkongu. Je to centrum zahraničných investícií a od konca 70. rokov jedno z najrýchlejšie rastúcich miest na svete. Je to tiež druhý najvyťaženejší prístov v Číne, po Šanghaji.  Má rozlohu 2 020 km² a žije tu 4 milióny obyvateľov v samotnom centre, 8,27 milióna v celom meste.

Koncert bude benefíciou pre Nadáciu Výskum Rakoviny v rámci 15. ročníka kampane Na kolesách proti rakovine, cez prestávku a po koncerte a uskutoční zbierka na zakúpenie laminárneho boxu.

 Vstupné 4 €/2 € seniori, študenti, ZŤP

Predaj vstupeniek od 26. júla 2017:
v sieti Ticketportal 
https://www.ticketportal.sk/Event/Shenzhen_Symphony_Orchestra?idp=1210158#modalHladisko
Agentúra Kováčová, tel.  0950 532 692
Kníhkupectvo Jonatan, Legionárska 2, tel.: 02/5556 3040

O účinkujúcich:

Hongyan Zhang pochádza zo Shengzhou (provincia Zhejiang). Je poprednou hráčkou na čínskom hudobnom nástroji pipa, na ktorom začala hrať už ako sedemročná. Koncertovala vo viac ako tridsiatich krajinách Ázie, Európy, Severnej a Južnej Ameriky, Afriky a Oceánie. Spolupracovala s mnohými známymi orchestrami (China Philharmonic Orchestra, China National Symphony Orchestra, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Miami Symphony Orchestra, Brazil National Symphony Orchestra, Korea National Symphony Orchestra a ď.). Predstavila sa v najznámejších svetových koncertných sálach: Carnegie Hall, Lincoln Center, John F. Kennedy Center, Jordan Hall v Bostone, Berliner Philharmonie, atď. Hongyan Zhang je profesorkou na konzervatóriu. Ako hosťujúca profesorka prednáša na známych univerzitách, ako napríklad Beijing University, Communication University of China, City University of Hong Kong, Hong Kong Baptist University, Columbia University, Yale University a Harvard University.


Liwei Qin sa predstavil na celom svete ako sólista i ako komorný hráč. Je laureátom prestížnej súťaže Naumburg Competition v New Yorku a držiteľom striebornej medaily z Čajkovského súťaže v Moskve. Ako sólista vystúpil s mnohými známymi orchestrami (BBC Symphony Orchestra, Los Angeles
Philharmonic, London Philharmonic, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Hong Kong Philharmonic, China Philharmonic, Sydney Symphony a Melbourne Symphony, atď., atď.)  Hral pod taktovkou prominentných dirigentov: Marek Janowski, Jaap Van Zweden, Jiří Bělohlávek, Yu Long, Machello Viotti, Yehudi Menuhin a ďalší. Li-Wei spolupracoval aj s poprednými komornými orchestrami – Kremerata Baltica, Sinfonia Varsovia a mnohými ďalšími.  Dvakrát vystúpil na prestížnom festivale BBC Proms v Londýnskej Royal Albert Hall. Zahral si s takými svetovými umelcami, ako sú Daniel Hope, Nabuko Imai, Misha Maisky, David Finckel, Wu Han, Vladimir Mendelssohn, Peter Frankel a ďalší. Liwei Qin je profesorom na YST Conservatory. Hrá na violončele od Josepha Guadagniniho z roku 1780.

Daye Lin sa narodil v čínskej provincii Shandong. Štúdiu dirigovania sa začal venovať vo veku pätnásť rokov na Centrálnom konzervatóriu v Pekingu. Neskôr študoval na kozervatóriu v Šanghaji a štúdiá dokončil na  Hochschule für Musik v Berlíne pod vedením prof. Christiana Ehwalda. Roku 2012 zvíťazil na dirigentskej súťaži Sira Georga Soltiho vo Frankfurte. Dirigentom SSO sa stal roku 2008. Súčasne je aj dirigentom Hangzhou Philharmonic Orchestra a Guangzhou Symphony Orchestra. Je profesorom dirigovania na šanghajskom konzervatóriu. Lin Daye sa predstavil so svojimi orchestrami v mnohých mestách Európy, Ázie a Austrálie (Zurich, Ženeva, Sydney, Canberra, Macau, Singapur atď). Stál za dirigentským pultom takých známych orchestrov, ako sú napríklad China Philharmonic Orchestra, London Royal Philharmonic, St. Petersburg Symphony a Shanghai Symphony Orchestra. Dirigoval v berlínskom Konzerthause, Teatro La Fenice v Benátkach, Teatro Verdi vo Florencii a v ďalších známych koncertných sálach. Spolupracoval s mnohými svetoznámymi sólistami, ako sú Vadim Repin, Sarah Chang, Midori, Ryu Goto, Gary Graffman, Lang Lang, Jean-Yves Thibaudet, Maxim Rysanov, Wang Jian a Shen Yang.

Šen-čenský symfonický orchester (SSO) bol založený roku 1982. Toto teleso sa postupne vypracovalo na jeden z najlepších čínskych profesionálnych orchestrov. Hudobným riaditeľom orchestra je od roku 2014 Uroš Lajovic. SSO pravidelne koncertuje po celej Číne. Za jeho dirigentským pultom sa vystriedali mnohí známi domáci i zahraniční dirigenti, ako napríklad Li Delun, Tang Muhai, Shui Lan, Hu Yongyan, Kirill Pertrenko, Daniel Oren, Edvard Tchivzhel, Guido Johannes Rumstadt, Lior Shambadal, Husco Michael Foster a ďalší. S orchestrom vystúpili poprední sólisti: Lang Lang, Wang Jian, Qian Zhou, Qin Liwei, Chen Xi, Zhu Dan, Zuo Zhang, Arto Noras, Oksana Jablonskaja, Kun Woo Paik, Antje, Weithaas, Diana Tiščenko, José Carreras, Carlow Struly, He Hui, Da Yuqiang a mnohí ďalší.

 

Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie