Pozvánky

Pietny akt pri pomníku Milana Rastislava Štefánika 04.05.2018
Bratislava

Pietny akt položenia vencov ku pomníku M. R. Štefánika pri príležitosti 99. výročia jeho tragickej smrti bude v piatok 4. mája 2018 o 19.00 hod.  

viac »

TABANCURA de CHILE – chlapčenský zbor 17.05.2018
Bratislava

Jedinečný zážitok čaká návštevníkov koncertu čilského chlapčenského zboru TABANCURA de CHILE vo štvrtok 17. mája 2018 o 18.00 hod. vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave.

viac »

ARS ORGANI NITRA 2018 29.04.2018 do 27.04.2018
NItra

ARS ORGANI NITRA 2018 sa začína! 29. apríl – 27. máj Už čoskoro sa Nitra stane svedkom kvalitnej organovej hudby, ktorá zaznie v rámci koncertov 11. ročníka medzinárodného organového festivalu ARS ORGANI NITRA. Svojím priaznivcom organizátori festivalu sprostredkujú nevšedné umelecké zážitky v podaní organových virtuózov nielen zo Slovenska, ale aj z Nemecka, Rakúska a Rumunska. 

viac »

Užitočné linky

Trnavská hudobná jar


Kde: Trnava
Kedy: 28.03.2018 do 15.06.2018

Trnavská hudobná jar oslavuje 50. výročie

Vychutnajte si prichádzajúcu jar za tónov nádhernej klasickej hudby. Od marca až do konca júna sa môžeme v Trnave tešiť na skvelé koncerty v nádherných priestoroch trnavských kostolov, historických priestorov arcibiskupského úradu aj divadla.

Otvárací koncert sa bude konať v stredu 28. marca 2018 v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika. „Obsah bude reflektovať na atmosféru predveľkonočného  obdobia,“ vysvetľuje Stanislav Šurin, riaditeľ festivalu. Koncert bude zároveň venovaný 110. výročiu Oliviera Messiaena. Vycibrené uši poslucháčov pohladí Kvarteto na koniec časov, premiéra kvarteta Les signes de la mémoire Petra Machajdíka i recitácia v podaní Kamila Mikulčíka.

Na samostatných koncertoch sa neskôr môžete tešiť na tri skvelé zbory. Zbor Katedrály sv. Petra v Exeteri vystúpi začiatkom apríla v Kostole sv. Jakuba. Zbor Katedrály Panny Márie v Edinburgu si budete môcť vypočuť 9.4. v Bazilike sv. Mikuláša. Kostol sv. Jakuba 11. mája neskôr rozozvučí aj nemecký zbor Bachchor Köthen.

Pre milovníkov klavírnej hudby bude v unikátnej historickej sále Marianum už 29. apríla  pripravený skvelý recitál famózneho Eugena Indjica z Paríža, ktorý sa predstaví nádhernými kúskami Roberta Schumanna a Fryderyka Chopina. Koncom mája bude pre nadšencov klasickej hudby pripravená ďalšia hudobná lahôdka. Na historických organoch Baziliky sv. Mikuláša príde zahrať taliansky virtuóz Giulio Mercati.

Hudby chtivé publikum sa môže tešiť aj na špeciálny koncert na počesť 60. výročia úmrtia M. Schneidra-Trnavského. V júni na Duchovnej hudbe dvoch trnavských spolužiakov sú pre trnavské publikum pripravené Missa brevis Zoltána Kodályho a Missa Ssimi Cordis Jesu Mikuláša Schneidra-Trnavského v podaní sólistov, miešaného speváckeho zboru Tirnavia a Trnavského komorného orchestra pod vedením vynikajúceho maďarského dirigenta a zbormajstra Tamása Bubna.

Záverečný koncert v evanjelickom kostole sa v polovici júna ponesie v znamení tónov starej hudby v podaní Lujzy Markovej a Delphine Leroy.

Vstupné: 6 €, 1 € (ZŤP), 3 € (dôchodcovia, študenti)

Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie